Ayder Yaylası Turu

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

1 Gün

Tur Türü

Günübirlik Turlar

Grup boyutu

19 kişiler

Lokasyon

Rize

Genel bakış

               Ayder turumuz için sabah saat 9.00’da siz değerli misafirlerimizle beraber Trabzon, Meydan bölgesinde bulunan ofisimizden yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız el yapımı dövme bıçakları ile meşhur olan Sürmene ilçemiz, yunus yağı ile çeliğe su verilerek yapılan bu bıçakların ününü duymayan yoktur sanırım. Yolumuza devam ederken yine aynı ilçe sınırları içerisinde bulunan ve ikinci durağımız olan Çay üretim ve İşleme tesisine kemençe sesleri eşliğinde ulaşıyoruz. İkiçay tesislerinin horon ekibi bizleri karşılıyor. Çay, Horon, kemençe Trabzon’un olmazsa olmazları ne de olsa.

Üçüncü durağımız Rize bezleri üretim tesisi,Kenevir ipliğinden dokunan bu bezler, iç çamaşırı yapımında kullanılırdı. Kenevir ipliği ile dokunan bezler teri çabuk kuruttuğu, havsız olduğu için alıcısı çoktu. Pazarın geniş olması kenevir üreticiliğini de yaygınlaştırmıştı. Dokunan Rize bezleri birçok ülkede alıcı bulurdu. Ancak, Cumhuriyet döneminde kenevir üretiminin giderek yerini çay üretimine bırakması ve dokumalarda pamuk ipliğinin kullanılmasıyla bezlerin nitelikleri de değişti ve İlde kenevir üretimine dayanan dokumacılık giderek azaldı.

Fırtına Deresi veya eski adıyla Peruma, Doğu Karadeniz'de yer alan akarsulardan birisi olup, Kaçkar Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen'in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz'e dökülen Fırtına Deresi, 68 km uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına Deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir. Nehirde sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Fırtına vadisi üzerinde pek çok tarihi taş kesme köprü bulunmaktadır. Yolculuk sırasında bunları da görme fırsatımız olacak. Ayder gelin tülü şelaleşine vardığımızda bundan sonrasını anlatmaya kelimeler yetmez, kendi gözleriniz ile şahit olmalısınız.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler / Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Lüks Ulaşım
Zorunlu Seyahat Sigortası
Milli Park Giriş Ücretleri
Tüm Yemekler
Kişisel Harcamalar
Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

Güzergah

Tur Özellikleri

Doğa
Özel İlgi
Yürüyüş
Etkinlik

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
Dayalı 0 yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Horon Tur Turizm Doğrulandı

May 2022 'dan beri üye

Fiyat ₺850

Ekstra fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
Fiyat
₺850
0 Yorum